Eesti English Русский
Menüü
Otsi
                     Soovitame:

             

             

             
             
             
            
            

             

            

            

            

Plekk-katused

Teraskatuse eelised 
Teraskatuse kőige suurem eelis, eriti just vanade katuste uuendamise korral on tema väike kaal, umbes 4,5 kg/m2. Sellest jőhtuvalt ei ole tarvis pead murda ja näha vaeva katuse kandekonstruktsioonide ümberehitamisega, plekk sobib sinna alati. Katusekatte uuendamisel tuleb ilmselt luua ka uus roovitus (mőne profiili puhul on roovitusel kindel samm, selle kohta annab infot tootja) ja paigaldada aluskate. Aluskattest loobumine ei ole kogu katusevahetuse juures mingi kokkuhoid, tegemist on väga vajaliku katusetarvikuga. Aluskattekiled on spetsiaalsed armeeritud, ühtepidi hingavad kiled, mille ülesanne on tőkestada pleki aluspinnale sattunud kondensaatniiskuse tilkumist soojustusmaterjalile. Soe veeaur tungib ka eluruumidest läbi lae valjapoole, seetottu peabki kile laskma auru labi, st olema hingav. Profiilplekk-katuse plussiks on tema paigaldamisvőimalus väga erinevatele kalletele, sobiv vahemik on alates 5 kraadist valtspleki puhul kuni kas voi täisnurkseni välja. Näiteks kivikatuste puhul on see vahemik oluliselt väiksem. Plekk-katus on vastupidav külmumistsüklitele. Meie heitlikus kliimas tuleb ju pidevalt ette vihmasadusid ja külmumisi isegi mitu korda päevas. Plekk-katus pole poorne materjal ja vesi ei imbu materjali sisse, seega on valistatud tema lagunemine ning lőhenemine kulmumisel. Lőuna-Euroopas (Saksamaa, Sveits jne) on iseloomulik kivikatuste ülekaal, kuna sealses kliimas puuduvad sagedased külmumistsüklid. Plekk-katuse puuduseks on peetud ka vihmasaju tekitatud müra. Soojustamata kuurialusel vőib kuulda saju ajal pisut müra.
Plekk on libe materjal ja lumi ei jää sinna püsima. Pelgalt raskuste vőrdlemisest ei aita, tingimata peab arvestama lumekoormust. Kivikatuselt ei tule lumi nii lihtsalt maha kui eterniidilt ja lumekoormus jaguneb kogu katusele. Niiske ning lumerőhke ilmaga vőib katusekonstruktsioonile mőjuda mitu korda suurem jőud, kui materjal ise kaalub. Plekk-katuse miinuseks tuleb lugeda asjaolu, et tehtav alusroovitus peab olema ideaalselt sile ja katusetähk täisnurkne. Vanade majade korral on selle saavutamine suurem töö kui uute puhul, seetottu on mőistlik eelistada firmasid, kes on katusepaigaldusega tegelenud aastaid ja saavutanud suurepärased oskused ja teadmised. Plekk-katus on katusekattematerjalidest kindlasti ka kőige suurema värvivalikuga materjal. Toorainena kasutatakse odavat, värvita tsinkplekki ning erinevate pinnakatetega tsingitud terasplekki. Tsinkpleki korral tuleks katusekatet umbes 10 aasta tagant värvida ja sel juhul on tagatud ka katuse pikaealisus. Mitmed värvkatted (polüester, mattpolüester ja Pural) ei vaja pärast paigaldust erilist hooldamist. Puude all asuvatel majadel soovitaks siiski kord paari aasta tagant surveveega katusele sadestunud lehed ning oietolmu maha pesta. Tootjate paigaldusjuhendite järgi őigesti paigaldatud ja hooldatud plekk-katus kestab pea sajandi, aga näiteks Puralkattega plekid kindlasti rohkem. Enamikule pinnakatetele annavad toorainetootjad ka garantiiaja (10–15 aastat), kuid korralikult paigaldatud katus kestab kindlasti kauem. Plekk-katuse materjali hind on vahemikus 75–150 krooni sőltuvalt profiilist ja valitud pinnakattest. Seega on plekk-katus samas hinnaklassis teiste konkureerivate katusekattematerjalidega. Paigaldus on aga tänu kiirusele ja lihtsusele kindlasti odavam, lihtsama katuse suudab peremees ka ise peale panna ja sellega hulga raha kokku hoida.

Pinnakatted 

 

PUR

PVC

PVDF

MattNova

Polüester

Pinnakatte paksus (µm)

50

175-200

27

40..50

25..30

Välimus

sile

säbruline

sile

reljeefne

sile

Läige

poolläikiv

poolläikiv

poolläikiv

matt

poolläikiv

Vastupidavus ilmastikumõjule

hea

rahuldav

väga hea

väga hea

rahuldav

Vastupidavus korrosioonile

väga hea

väga hea

hea

väga hea

rahuldav

Temperatuuritaluvus

100

60

110

90

90

Töödeldavus

hea

väga hea

hea

väga hea

rahuldav

Garanteeritud eluiga*

50 aastat

10-30 aastat

50 aastat

50 aastat

30-50aastat

Garantii

20 aastat

10 aastat

10 aastat

15-30 aastat*

10 aastat

Min. töötlemistemp.

-15

+10

-10

-10

0

* Garanteeritud eluiga on tagatud pinnakatte tootekaardil märgitud keskkonnaklassi korral õigete paigaldusvõtete ja hoolduse korral.

PUR
Pinnakatte nimipaksus: 50µm (vastavalt normile EVS-EN 10143:2006 paksus 0,54mm)
Materjali kogupaksus: 0,50mm
Pinnakate on polüuretaanil põhinev väga kvaliteetne värvkate, mis kannab Eesti turul ka teistsugust ja sarnast nime, kuid on sisult ja omadustelt identne toode. On suurepäraseks materjaliks katuse- ja seinaplaatide valmistamisel. Talub väga hästi ultraviolettkiirgust, on kergelt töödeldav ka madalatel temperatuuridel, keemiliselt püsiv. Pinnakatte garantii on 20 aastat, eeldatav eluiga minimaalselt 50 aastat. Suur värvivalik.
POLÜESTER (PE)
Pinnakatte paksus: 25..30 µm
Materjali kogupaksus: 0,45mm / 0,50mm*  (vastavalt normile EVS-EN 10143:2006 paksus 0,50-0,54mm)
Polüestril põhinev pinnakate. Sobib katuse- ja seinakatete valmistamiseks, millele ei esitata kõrgendatud nõudmisi. On enimkasutatav materjal Euroopas (ka Eestis). Polüester on kõige kauem tootmises olnud pinnakate, seetõttu on ta enim arendatud ja kasutatud pinnakate. Eluiga sõltuvalt keskkonnast 30-50 aastat.
Polüester pinnakattega toodetakse ka Printech tootesarja tooteid. 
MATTNOVA
Pinnakatte paksus: 40..50 µm
Materjali kogupaksus: 0,50mm (vastavalt normile EVS-EN 10143:2006 paksus 0,54mm)
On erinevalt teistest mati pinnaga, ei läigi. Seetõttu eriti sobiv materjal kiviprofiili valmistamiseks. Pinnakatte garantii 15 aastat (keskkonnaklassis C3), garantii roostetamisele keskkonnaklassis C3 30 aastat.  Eeldatav eluiga kuni 50 aastat.

PVC Plastisol
Pinnakatte paksus: 175..200 µm
Materjali kogupaksus: 0,50mm (vastavalt normile EVS-EN 10143:2006 paksus 0,54mm)
Polüvinüülkloriidil põhinev pinnakate. Esmaklassilise töödeldavusega materjal. Ei talu hästi UV-kiirgust, seevastu väga hea korrosioonikindlus ka kõige raskemates keskkonnatingimustes (tööstus- ja mereäärsed piirkonnad). PVC Plastisol pinnakatet kasutatakse vihmaveesüsteemide valmistamisel. Pinnakatte garantii 10 aastat. Katustel ja seintel soovitame PVC asemel kasutada, siiski PUR või Nova pinnakatet, kuna PVC katete UV-kindlus on madal ja värvkate võib tumedatel pindadel kooruma hakata. Eluiga sõltuvalt keskkonnnast 15-30 aastat.

PVDF (PVF2)
Pinnakatte paksus: 27 µm
Materjali kogupaksus: 0,50mm (vastavalt normile EVS-EN 10143:2006 paksus 0,54mm)
Polüvinüüldifluoriidil põhinev pinnakate. On esmaklassilise värvitooni pidamisega pinnakate, mistõttu soovitame kasutada eelkõige seinakatteplaatide valmistamisel, harvem katustel. PVDF pinnakatet on soovitav kasutada just siis, kui värvitooni püsivusele esitatakse kõrgendatud nõudmisi. Miinuseks kerge kriimustatavus. Pinnakatte garantii 10 aastat, eluiga kuni 50 aastat.

TSINK
Enam kasutatava materjali kogupaksus: 0,45mm / 0,50mm
Tsingikihi mass: 350g/m² (Siseruumides kasutamiseks pakume ka 275 g/m²)
Tsingitud terasplekki kasutatakse olukorras, kus pinnakatetele ei esitata erilisi nõudmisi. NB! Kõik eelpooltoodud pinnakatted on samuti tsingitud terasplekist toorikul!!! Tsingikihi paksusest sõltub toodangu kestvus. Eesti ja Soome ehitusnõuded nõuavad tsingikihi massi 350 g/m². Värvimata kujul eluiga kuni 20 aastat, värvitud kujul kuni 50 aastat. 
 

Pinnakatte tähis

Tsingikihi mass g/m²

Pinnakatte paksus, mm

Z140

140

0,010

Z200

200

0,014

Z225

225

0,015

Z275

275

0,020

Z350

350

0,025

Z450

450

0,032

Tsingikihi mass on ZN-pinnakatte kogumass g/m² lehe mõlema poolel. Tsingikihi paksus on esitatud ühe poole ZN-pinnakatte paksusena millimeetrites. Katusetööstuses kasutatava pinnakatte mass on 350 g/m² kohta, siseruumides võib kasutada ka 275 g/m² massiga pinnakatet.

ALUTSINK
Alutsink on ülitugeva korrosioonikaitsega kaasaegsetele nőudlustele vastav metalliga kaetud terasplaat. Korrosioonivastane kaitse pőhineb täpsel alumiiniumi (55%), tsingi (43,4%) ja silikoni (1,6%) sidusel. Alusmaterjaliks on külmvaltsitud metallplaat vői kuumvaltsitud metallplaat. Metallpinnas sisalduv tsink annab katoodilise kaitse plaadi lőikusäärtele ja vőimalikele pragudele. Nende omaduste tőttu on alutsink eriti sobiv seina- ja katuseprofiilide valmistamiseks. Alutsinki on pindvärvitava materjalina tunnustatud Euroopa?standardi EN 10169-1 järgi väga heaks katuse- ja seinakattematerjaliks. Standard on jőus kőigis EU maades. Alutsingis on raua tugevus kombineeritud suurepärase korrosioonikindlusega. Kuna Alutsingil on hea valjänägemine, kasutatakse seda järgnevat tootlemist mittevajavate pindade katmiseks. 25 aasta jooksul korraldatud uuringute tulmemusena on leitud, et Alutsingil on 2 kuni 6 korda parem korrosioonikindlus kui kuumgalvaniseeritud paneelil. Alutsink talub hästi kuumust ja peegeldab kuumust.

PINNAKATETE KASUTUSALAD

Kasutusala

Tsink

Polüester

MattNova

PUR

Plastisol (PVC)

PVDF

 Siseseinad tootmis- ja ühiskondlikes hoonetes (nt.bensiinijaamad, tehased jms)

OK

OK

 

 

 

 

Eriliste nõudmisteta välispiirded (tsehhid, angaarid jms) - katused,seinad

OK

OK

 

 

 

 

Kõrgemate nõuetega välisfassaadid

 

 

 OK

OK

 

OK

Valtsitud katused

OK

 

 OK

OK

 

 

Profiilplekkkatused tolmuvabas keskkonnas

 

OK

OK

OK

 

 

Profiilplekkkatused tolmuses keskkonnas ja suurte puude naabruses

 

OK

 OK

OK

 

 

Vihmaveesüsteemid

OK

 

 

OK

OK

 

Käsiplekitööd

OK

OK

OK

OK

OK

OK

 
PINNAKATETE SOOVITUSLIK VALIK SÕLTUVALT KESKKONNAKLASSIST
Keskkonnaklasside iseloomustuse leiate siit
TABEL 1 - KATUSED

Kasutusiga

Keskkonnaklass

 Polü. 

MattNova

 PUR 

PVDF

15 - 30 a.

C2

OK

OK

OK

 

 

C3

 

OK

OK

 

 

C4

 

 OK

OK

OK

50 aastat

C2

 

OK

OK

OK

 

C3

 

 OK

OK

OK

 

C4

 

 

OK

OKTABEL 2 - VÄLISSEINAD

Kasutusiga

Keskkonnaklass

Polü.

MattNova

PUR

PVDF

15 - 30 a.

C2

OK

 OK

OK

OK

 

C3

OK

 OK

OK

OK

 

C4

 

 OK

OK

 

50 aastat

C2

 

 

 

OK

 

C3

 

 

 

OK

 

C4

 

 

 

 TABEL 3 - SISESEINAD JA LAED

Keskkonnaklass

Polü.

MattNova

PUR

PVDF

C1

OK

 

 

OK

C2

OK

 OK

OK

OK

C3

 

 OK

OK

 

C4

 

 

 

 TABEL 4 - AINULT TSINGITUD PINNAKATTED

Materjali nimi-
paksus, mm

Tsingkihi mass, g/m²

Keskkonnaklass sisetingimustes

Keskkonnaklass välistingimustes

0,45

275

C2

C2

0,50

275

C2

C2

0,50

350

C3

C3

0,60

350

C3

C3

0,70

275

C2

C2


Pinnakatete kasutusala tabel on soovituslik, paremat ja kallimat pinnakatet võib alati kasutada! Siiski on nüansse, mida paluge selgitada müügiesindajal. Allikas: Toode AS

Koduleht Elitec'st