Eesti English Русский
Menüü
Otsi
                     Soovitame:


 
           
 
       
              
         
         
 

           

            

            

            

Kui palju maksab uus katus? (Korteriühustu)

Kui palju maksab uus katus?  (Allikas: www.meiekodu.ee)
20.10.2014
Hoone katuse ehituse või renoveerimise käigus tekib sageli küsimus, kui suureks kujuneb katusepinna ühe ruutmeetri hind. Sellele küsimusele on üsna raske vastata kohe, sest katuse ja sellega seotud tööde tegelik maksumus võib oluliselt erineda esialgsest ligikaudsest hinnangust.
 
Hinna kujunemisel on oluline mitte ainult katusekatte materjali ruutmeetri hind. Sellele lisanduvad muud materjalid, varuosad, katusekatte kohaletoimetamise maksumus ja paigalduse hind. Alles siis saame renoveerimise kogumaksumuse. Selle asjaolu eiramine viib olukorrani, kus katusepinna ruutmeetri hinna järgi valitakse kõige odavam pakkumine ja tulemuseks on kas ebakvaliteetne või lõpetamata töö. Sageli suureneb ruutmeetrihind ehituse käigus tekkivate lisakulude tõttu.
 
Katuse maksumuse arvutamist tuleb alustada sellest, et ise otsustada ja välja valida katusematerjal. Vana katuse renoveerimisel on üheks soovituseks valida sarnane katusematerjal vana asemele. See on kõige kindlam ja samas ka kõige soodsam variant, kuna sellise lahenduse puhul hind oluliselt ei suurene, sest jäävad ära katusekonstruktsioonide ümberehitusega seotud kulud, samuti projekti muudatused ja nende kooskõlastamine mitmesugustes asutustes.
 
Katusematerjalide valik on üsna suur: looduslik keraamiline, painduv bituumen-, betoon- või metallkatusekivi, valtsitud või profiilplekk. Valik tuleb teha varakult, kuna iga katusematerjali jaoks on ette nähtud teatud konstruktsioon (sarikasüsteem, roovitis) ja materjalid erinevad omavahel nii paigaldusviisi kui kaalu poolest. Näiteks on bituumenkatusekivi looduslikust mitu korda kergem ja selle alusmaterjalina kasutatakse OSB-plaate või pidevat roovitist. Keraamilise ja betoonist katusekivi jaoks on aga vaja tugevamat sarikasüsteemi ja roovitist. Lisaks tuleb meeles pidada, et mõned kallimad materjalid (näiteks keraamiline katusekivi) võivad puududa laost ja neid tuleb ette tellida ja tarneaeg võib olla alates nädalast kuni 1-2 kuuni.
 
Ligikaudset katusematerjalide hinda saab näha veebipoes (www.katus24.ee), kus on esindatud praktiliselt kogu valik Eestis pakutavaid materjale.
 
Võimalikult täpse ja adekvaatse tööde ja materjalide maksumuse saamiseks soovitame pöörduda katusetöödele spetsialiseerunud ettevõtete poole. Kõige lihtsam on valida kindel ja professionaalne ettevõte Eesti Katuseliitu kuuluvate ettevõtete seast (www.katuseliit.ee).
 
Lisaks tuleb meeles pidada, et iga katus on teistest erinev ja konkreetse katuse täpset maksumust saab määrata alles siis, kui kõik arvutused on tehtud vastavalt projektdokumentatsioonile või on spetsialist teostanud katuse mõõtmised. Katusetööde eelarvesse kuuluvad lisaks katusematerjalile ka lisatarvikud ja täiendavad konstruktsioonielemendid. Mida keerulisem katuse konfiguratsioon, seda rohkem lisatarivkuid ja -materjale läheb vaja selle ehitamiseks ja vastavalt suureneb ka katuse ruutmeetrihind.
 
Katuse üldmaksumuses on nii katusematerjali kui ka lisatarvikude ja -elementide hind. Siia tuleb juurde liita ka katusetööde ja paigalduse maksumus. Lisanduvad veel erinevad tegurid: katuse keerukus, ehitise kõrgus, asukoha kaugus jne.
 
Soovitame osta kõiki materjale ja lisatarvikuid ühest, soovitavalt samast ettevõttest, kes hakkab seda paigaldama. Ärge hoidke kokku katusematerjalide ja lisatarvikute pealt. Kokkuhoid mõne vajaliku elemendi osas või hoopis sellest loobumine võib hiljem põhjustada ebameeldivaid tagajärgi (kondensaadi tekkimine, lekked jne.). Ärge pöörduge kahtlaste firmade poole, kellel puudub vastav katusetööde teostamise kogemus, sest katuse ümbertegemine on uue ehitamisest oluliselt kallim.
 
Ärge hoidke kokku katusetööde kvaliteedi pealt, usaldage asjatundjaid!
 
 
Self guided audio tour app image